Mobile/Tablet Menu

Desktop Menu

Search Container

Staff Directory

Role Name & email Room number Grade Level
Principal Dawn Yoshinaga Office  
Assistant Principal Elsa Chen Office  
Secretary Heike Enders Office  
Secretary Jane Dick Office  
Clerk Xiomara Rodriguez Office  
Psychologist Elaine Lay Office  
Counselor (CASSY) Brittney Tabel Office  
Custodian Gil Cordero Office  
Custodian Chau Pham Office  
Custodian Junior Bayquen Office  
Student and Family Engagement Specialist Denise Li Office  
SPECIALISTS      
Library Teacher Grace Bunya Library  
Library Aide Donna Youngberg Library  
EL Specialist Sarah Jados    
Speech Language Specialist Cynthia Ehrhorn    
Reading Specialist Nikki Moore    
Reading Specialist Allyson Zeman    
Occupational Therapist Erin Finley    
Education Specialist Kathleen Flynn Room 23  
Student Attendant Trena Shines Room 23  
Student Attendant Maureen Roddy Room 23  
Student Attendant Kerei Yuen Room 23  
Student Attendant Jean Kavanagh Room 23  
Student Attendant Hannah Kim Room 23  
Student Attendant Haydeh Haeri-Moussavian Room 23  
Student Attendant (Chau) Loan Nguyen Room 23  
Farm Aide MarieLuise Fries Farm  
Farm Science Instructional Assistant Carly Deitsch Farm  
PE Teacher Bobby Rankin    
Social-Emotional Learning Coach Bryant Hicks    
CLASSROOMS TEACHERS    
Teacher Nancy Shorum Room 1 K/1st
Instructional Aide Kristan Green Room 1 K/1st
Teacher Roni Kraft Room 2 K/1st
Instructional Aide Dijana Pirsljin Room 2 K/1st
Teacher Nikki Alcantara Room 3 K/1st
Instructional Aide Alexa Morales Room 3 K/1st
Teacher Joanna Kovacs Room 4 K/1st
Instructional Aide Samantha Furlanic Room 4 K/1st
Teacher Claire Albert Room 6 2nd/3rd - Mandarin Immersion
Teacher Lu Sun Room 7 2nd/3rd - Mandarin Immersion
Instructional Aide Jane Tseng Room 7 2nd/3rd - Mandarin Immersion
Spectra Art Teacher Teresa Kwon Room 8 K-5th
Music Teacher Kerri Eikenberg Room 9 K-4th
Teacher Monica Lynch Room 10 2nd/3rd
Instructional Aide Grace Wong Rooms 10 & 12 2nd/3rd
Teacher Ashley McCrea & Alex White Room 11 2nd/3rd
Instructional Aide Jen Glos Room 11 2nd/3rd
Teacher Isabelle Polito Room 12 2nd/3rd
Teacher Vidya Karra Room 13 2nd/3rd
Instructional Aide Henny Bhushan Room 13 2nd/3rd
Teacher Michelle Haughney Room 14 2nd/3rd
Teacher Ying Ren Room 15 K/1st - Mandarin Immersion
Instructional Aide Simone Wang Rooms 15 & 20 K/1st & 2nd/3rd - Mandarin Immersion
Teacher Judy Kislitsyn Room 16 K/1st - Mandarin Immersion
Instructional Aide Cindy Wu Rooms 6 & 16 K/1st & 2nd/3rd - Mandarin Immersion
Teacher Piper Joseph Room 17 K/1st
Instructional Aide Nikki Welle Room 17 K/1st
Education Specialist Hanna Miller Room 19 Special Ed
Student Attendant Maria "Lilibeth" Smith Room 19 Special Ed
Student Attendant Elisabeth Doxsee Room 19 Special Ed
Student Attendant Sereena Ojakian Room 19 Special Ed
Student Attendant Marie-Anne Fogel Room 19 Special Ed
Teacher Limin Chen Room 20 4th/5th - Mandarin Immersion
Instructional Aide Simone Wang Rooms 15 & 20 K/1st; 4th/5th - Mandarin Immersion
Teacher Cathy Harkness- LeMat & Avery Olesen Room 21 4th/5th
Teacher Yineng Lu Room 22 4th/5th - Mandarin Immersion
Instructional Aide Helen Lee Room 22 4th/5th - Mandarin Immersion
Teacher Lisa Carrell Room 26 4th/5th
Instructional Aide Nora Ziegenhahn Room 26 4th/5th
Teacher Eloise Rippey Room 27 4th/5th
Instructional Aide Sean Hodson Rooms 27 & 28 4th/5th
Teacher Sharon Choi Room 28 4th/5th
Teacher Janice Stone Room 30 4th/5th
Instructional Aide Sarah Finlay Room 30 4th/5th